Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Virtual tours CZ

   UPOZORNĚNÍ   

toto jsou staré stránky sedlecké farnosti, nové stránky prosím hledejte na www.sedlec.info. Pokud se Vám i na nové adrese zobrazují stále tyto stránky, vyčištěte si, prosím, cache soubory Vašeho internetového prohlížeče.

Videa z oprav hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí

(odkazy na YouTube)

Youtube ikona 2014 * Youtube ikona 2015 * Youtube ikona 2016 * Youtube ikona 2017

LUSTR SE VRÁTIL DO KOSTNICE

 


 

Kutná Hora - Sedlec, 1. ledna 2017

Lustr se již koncem října 2016 vrátil po úspěšném restaurování do kostnice. Restaurátor Tomáš Král důkladně demontotoval lustr počátkem roku 2016. V průběhu restaurování kosterních pozůstatků se přiklonil k prastaré technice máčení a čištění kostí ve chlorovápenné vodě. Lustr, který se skládá ze všech větších kostí lidského těla, poté umístil zpátky. Návratu na původní místo předcházela výroba věrné kopie kovové a dřevěné konstrukce a ukotvení, která již podléhala korozi a rozkladu. Dnes můžete znovu zhlédnout lustr na svém původním místě bez rizika pádu.

 


OPRAVA LUSTRU Z KOSTERNÍCH OSTATKŮ


Kutná Hora - Sedlec, 29. 3. 2016

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec musela ze statických a havarijních důvodů přikročit ke kroku kompletní opravy lustru, jež se nachází ve spodní kapli Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, a který je dle historických pramenů složen ze všech druhů kostí lidského těla.

„Skutečně musíme v těchto dnech přikročit k zásadní opravě tohoto dominujícího prvku výzdoby spodní kaple Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, neboť se nachází v dlouhodobě neutěšeném stavu a je nyní třeba ho z důvodu bezpečnosti návštěvníků i z důvodu jeho zachování jako odkazu pro budoucí generace opravit“, doplňuje Petr Jakeš, ředitel Organizační složky farnosti Kutná Hora – Sedlec.

Lustr bude v nejbližších dnech postupně po jednotlivých částech demontován, odvezen, odborně opraven a ošetřen a následně bude opět co nejrychleji navrácen na své původní místo. Kdy se tak přesně stane, však není v tuto chvíli zatím známo, záleží na rozsahu poškození lustru a jeho jednotlivých částí.

Návštěvníkům sedlecké kostnice se tak v následujících týdnech naskytne jedinečný pohled na interiér kaple bez lustru. Takový pohled byl naposledy možný před téměř 150 lety.

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec bude o opravě lustru a zejména o jeho navrácení veřejnost opět informovat.

Kostnice

otevřena denně
mimo 24. XII

XI - II  9:00-16:00
IV - IX    8:00-18:00
  v neděli 9:00-18:00
X, III  9:00-17:00

Vstupné:

plné 90,- Kč
snížené 60,- Kč

 

více