Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Virtual tours CZ

katedraly pomahaji katedrale

 Upozornění na změnu v otevírací době: 

v pondělí 22. října 2018 bude hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí z důvodu natáčení mimořádně otevřen až od 10:00 hodin!

Děkujeme za pochopení.

Videa z oprav hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí

(odkazy na YouTube)

Youtube ikona 2014 * Youtube ikona 2015 * Youtube ikona 2016 * Youtube ikona 2017

LUSTR SE VRÁTIL DO KOSTNICE

 


 

Kutná Hora - Sedlec, 1. ledna 2017

Lustr se již koncem října 2016 vrátil po úspěšném restaurování do kostnice. Restaurátor Tomáš Král důkladně demontotoval lustr počátkem roku 2016. V průběhu restaurování kosterních pozůstatků se přiklonil k prastaré technice máčení a čištění kostí ve chlorovápenné vodě. Lustr, který se skládá ze všech větších kostí lidského těla, poté umístil zpátky. Návratu na původní místo předcházela výroba věrné kopie kovové a dřevěné konstrukce a ukotvení, která již podléhala korozi a rozkladu. Dnes můžete znovu zhlédnout lustr na svém původním místě bez rizika pádu.

 


OPRAVA LUSTRU Z KOSTERNÍCH OSTATKŮ


Kutná Hora - Sedlec, 29. 3. 2016

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec musela ze statických a havarijních důvodů přikročit ke kroku kompletní opravy lustru, jež se nachází ve spodní kapli Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, a který je dle historických pramenů složen ze všech druhů kostí lidského těla.

„Skutečně musíme v těchto dnech přikročit k zásadní opravě tohoto dominujícího prvku výzdoby spodní kaple Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, neboť se nachází v dlouhodobě neutěšeném stavu a je nyní třeba ho z důvodu bezpečnosti návštěvníků i z důvodu jeho zachování jako odkazu pro budoucí generace opravit“, doplňuje Petr Jakeš, ředitel Organizační složky farnosti Kutná Hora – Sedlec.

Lustr bude v nejbližších dnech postupně po jednotlivých částech demontován, odvezen, odborně opraven a ošetřen a následně bude opět co nejrychleji navrácen na své původní místo. Kdy se tak přesně stane, však není v tuto chvíli zatím známo, záleží na rozsahu poškození lustru a jeho jednotlivých částí.

Návštěvníkům sedlecké kostnice se tak v následujících týdnech naskytne jedinečný pohled na interiér kaple bez lustru. Takový pohled byl naposledy možný před téměř 150 lety.

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec bude o opravě lustru a zejména o jeho navrácení veřejnost opět informovat.

Kostnice

otevřena denně
mimo 24. XII

XI - II  9:00-16:00
IV - IX    8:00-18:00
  v neděli 9:00-18:00
X, III  9:00-17:00

Vstupné:

plné 90,- Kč
snížené 60,- Kč

 

více