Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Virtual tours CZ

katedraly pomahaji katedrale

Videa z oprav hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí

(odkazy na YouTube)

Youtube ikona 2014 * Youtube ikona 2015 * Youtube ikona 2016 * Youtube ikona 2017

LUSTR SE VRÁTIL DO KOSTNICE

 


 

Kutná Hora - Sedlec, 1. ledna 2017

Lustr se již koncem října 2016 vrátil po úspěšném restaurování do kostnice. Restaurátor Tomáš Král důkladně demontotoval lustr počátkem roku 2016. V průběhu restaurování kosterních pozůstatků se přiklonil k prastaré technice máčení a čištění kostí ve chlorovápenné vodě. Lustr, který se skládá ze všech větších kostí lidského těla, poté umístil zpátky. Návratu na původní místo předcházela výroba věrné kopie kovové a dřevěné konstrukce a ukotvení, která již podléhala korozi a rozkladu. Dnes můžete znovu zhlédnout lustr na svém původním místě bez rizika pádu.

 


OPRAVA LUSTRU Z KOSTERNÍCH OSTATKŮ


Kutná Hora - Sedlec, 29. 3. 2016

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec musela ze statických a havarijních důvodů přikročit ke kroku kompletní opravy lustru, jež se nachází ve spodní kapli Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, a který je dle historických pramenů složen ze všech druhů kostí lidského těla.

„Skutečně musíme v těchto dnech přikročit k zásadní opravě tohoto dominujícího prvku výzdoby spodní kaple Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, neboť se nachází v dlouhodobě neutěšeném stavu a je nyní třeba ho z důvodu bezpečnosti návštěvníků i z důvodu jeho zachování jako odkazu pro budoucí generace opravit“, doplňuje Petr Jakeš, ředitel Organizační složky farnosti Kutná Hora – Sedlec.

Lustr bude v nejbližších dnech postupně po jednotlivých částech demontován, odvezen, odborně opraven a ošetřen a následně bude opět co nejrychleji navrácen na své původní místo. Kdy se tak přesně stane, však není v tuto chvíli zatím známo, záleží na rozsahu poškození lustru a jeho jednotlivých částí.

Návštěvníkům sedlecké kostnice se tak v následujících týdnech naskytne jedinečný pohled na interiér kaple bez lustru. Takový pohled byl naposledy možný před téměř 150 lety.

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec bude o opravě lustru a zejména o jeho navrácení veřejnost opět informovat.

1. etapa oprav kostela Všech Svatých s kostnicí pokračuje (2. díl video dokumentu)

(tisková zpráva, 10. 11. 2015, Kutná Hora - Sedlec)

 

Celková oprava Sedlecké kostnice pokračuje v roce 2015 navazujícími dílčími stavebními pracemi dle projektu a jeho 1. etapy - Oprava terasy, krovu a střechy kaple kostela Všech svatých s kostnicí. V rámci probíhajících prací je také zamýšleno zpřístupnění pochozích teras pro veřejnost.

Níže je uvedený odkaz na druhý díl dokumentu o průběhu 1. etapy oprav:

odkaz na dokument (youtube)

Farnost v Sedlci zahájila 1. etapu oprav kostela Všech Svatých s kostnicí

(tisková zpráva, 25. 11. 2014, Kutná Hora - Sedlec)


V Sedlci u Kutné Hory v červnu roku 2014 byla započata realizace záměru obnovy s příznačným názvem Oprava hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí a to realizací první etapy – Oprava teras, krovu a střechy kaple.

Správce této kulturní památky ČR, Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, ve spolupráci s odborníky realizuje projekt za provozu. Objekt zůstává veřejnosti i nadále přístupný za podmínek uvedených na www.sedlec.info. Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec se ve svém předchozím prohlášení (ze září 2013) také zavázala realizovat opravu budovy tak, aby minimálně do roku 2019 byla památka otevřena a splnila tak svůj plán, že zůstane po dobu dalších 5 let přístupná veřejnosti. Její turistický provoz je základním zdrojem financování samotné opravy.

Veškerou činnost související s opravou památky zachycuje na videích a fotografiích pro účely dokumentace a pozdější archivace průběhu těchto oprav firma Morris Media v čele s Martinem Římánkem. Díky spolupráci s touto filmovou společností a za významné podpory odborníků spolupracujících na opravě karneru vznikl krátký 18 minutový film mapující jednak současný stav této památky ale i průběh 1. etapy. Tento vzniklý dokument je k dispozici v českém jazyce s anglickými titulky a slouží jako informační materiál pro média i širokou veřejnost.

 

odkaz na dokument (youtube)

Náročná oprava Kostnice v Sedlci bude v tomto roce zahájena

(tisková zpráva, 16. 4. 2014, Kutná Hora - Sedlec)

 

Po dlouhotrvajících intenzivních přípravách v řádech měsíců a možná i let se unikátní kutnohorská památka v Kutné Hoře – Sedlci dočká opravy. Na základě náklonu Hřbitovního kostela a dlouhodobého měření a zjišťování příčin tohoto náklonu přikročí Římskokatolická farnost KH Sedlec v tomto roce k 1. etapě opravy.

1. etapa opravy bude zahájena 1. 7. 2014 a po 16 měsících trvání bude ukončena v říjnu 2015. Petr Jakeš, ředitel organizační složky farnosti k 1. etapě dodává: „V této první etapě jsme se na základě konzultací s odborníky rozhodli začít v exteriéru památky a bude realizována oprava plochých střech, krovu a střechy hlavní lodě horní kaple“, a dále dodává „všem našim návštěvníkům na našich webových stránkách stále avizujeme, jak jsme již uvedli v předcházející tiskové zprávě, že rozsáhlá oprava Kostnice bude probíhat za plného provozu, to tedy znamená, že Kostnice nebude v žádném případě z důvodů opravy v nejbližších pěti letech uzavřena“.

Koncepce dalších etap opravy se v tuto chvíli vyvíjí, není dosud známo, zda-li se v nejbližší době již přejde do interiéru, anebo se bude dále pokračovat v exteriéru, tedy odvodněním objektu.

„Farnost plánuje pravidelně informovat o stavu a průběhu oprav na svých webových stránkách www.sedlec.info, kde v sekci Kostnice naleznou zvídaví návštěvníci veškeré důležité informace“, upřesňuje Petr Jakeš ze sedlecké farnosti.

 

Sedlecká Kostnice neuzavře své brány návštěvníkům

(tisková zpráva, 17. 9. 2013, Kutná Hora - Sedlec)

Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí v Kutné Hoře Sedlci nebude uzavřen a nezůstane skrytý zrakům návštěvníků v nejbližších pěti letech.
„Denně vyřizují naši pracovníci telefonáty a emaily s dotazy, zda bude otevřena Kostnice i v příštím roce. Proto jsme se rozhodli informovat všechny, že Sedleckou kostnici neplánujeme v příštích pěti letech uzavřít. Návštěvníci nemusí mít strach, že by přijeli do Kutné Hory a Kostnici by neviděli," uvádí ředitel organizační složky farnosti Sedlec Petr Jakeš.

Kostnice

otevřena denně
mimo 24. XII

XI - II  9:00-16:00
IV - IX    8:00-18:00
  v neděli 9:00-18:00
X, III  9:00-17:00

Vstupné:

plné 90,- Kč
snížené 60,- Kč

 

více