Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Informační centrum
Zámecká 279
284 03 Kutná Hora - Sedlec

Tel.: +420 326 551 049
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Virtual tours CZ

   UPOZORNĚNÍ   

toto jsou staré stránky sedlecké farnosti, nové stránky prosím hledejte na www.sedlec.info. Pokud se Vám i na nové adrese zobrazují stále tyto stránky, vyčištěte si, prosím, cache soubory Vašeho internetového prohlížeče.

Videa z oprav hřbitovního kostela Všech Svatých s kostnicí

(odkazy na YouTube)

Youtube ikona 2014 * Youtube ikona 2015 * Youtube ikona 2016 * Youtube ikona 2017

LUSTR SE VRÁTIL DO KOSTNICE

 


 

Kutná Hora - Sedlec, 1. ledna 2017

Lustr se již koncem října 2016 vrátil po úspěšném restaurování do kostnice. Restaurátor Tomáš Král důkladně demontotoval lustr počátkem roku 2016. V průběhu restaurování kosterních pozůstatků se přiklonil k prastaré technice máčení a čištění kostí ve chlorovápenné vodě. Lustr, který se skládá ze všech větších kostí lidského těla, poté umístil zpátky. Návratu na původní místo předcházela výroba věrné kopie kovové a dřevěné konstrukce a ukotvení, která již podléhala korozi a rozkladu. Dnes můžete znovu zhlédnout lustr na svém původním místě bez rizika pádu.

 


OPRAVA LUSTRU Z KOSTERNÍCH OSTATKŮ


Kutná Hora - Sedlec, 29. 3. 2016

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec musela ze statických a havarijních důvodů přikročit ke kroku kompletní opravy lustru, jež se nachází ve spodní kapli Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, a který je dle historických pramenů složen ze všech druhů kostí lidského těla.

„Skutečně musíme v těchto dnech přikročit k zásadní opravě tohoto dominujícího prvku výzdoby spodní kaple Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí, neboť se nachází v dlouhodobě neutěšeném stavu a je nyní třeba ho z důvodu bezpečnosti návštěvníků i z důvodu jeho zachování jako odkazu pro budoucí generace opravit“, doplňuje Petr Jakeš, ředitel Organizační složky farnosti Kutná Hora – Sedlec.

Lustr bude v nejbližších dnech postupně po jednotlivých částech demontován, odvezen, odborně opraven a ošetřen a následně bude opět co nejrychleji navrácen na své původní místo. Kdy se tak přesně stane, však není v tuto chvíli zatím známo, záleží na rozsahu poškození lustru a jeho jednotlivých částí.

Návštěvníkům sedlecké kostnice se tak v následujících týdnech naskytne jedinečný pohled na interiér kaple bez lustru. Takový pohled byl naposledy možný před téměř 150 lety.

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec bude o opravě lustru a zejména o jeho navrácení veřejnost opět informovat.

1. etapa oprav kostela Všech Svatých s kostnicí pokračuje (2. díl video dokumentu)

(tisková zpráva, 10. 11. 2015, Kutná Hora - Sedlec)

 

Celková oprava Sedlecké kostnice pokračuje v roce 2015 navazujícími dílčími stavebními pracemi dle projektu a jeho 1. etapy - Oprava terasy, krovu a střechy kaple kostela Všech svatých s kostnicí. V rámci probíhajících prací je také zamýšleno zpřístupnění pochozích teras pro veřejnost.

Níže je uvedený odkaz na druhý díl dokumentu o průběhu 1. etapy oprav:

odkaz na dokument (youtube)

Farnost v Sedlci zahájila 1. etapu oprav kostela Všech Svatých s kostnicí

(tisková zpráva, 25. 11. 2014, Kutná Hora - Sedlec)


V Sedlci u Kutné Hory v červnu roku 2014 byla započata realizace záměru obnovy s příznačným názvem Oprava hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí a to realizací první etapy – Oprava teras, krovu a střechy kaple.

Správce této kulturní památky ČR, Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, ve spolupráci s odborníky realizuje projekt za provozu. Objekt zůstává veřejnosti i nadále přístupný za podmínek uvedených na www.sedlec.info. Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec se ve svém předchozím prohlášení (ze září 2013) také zavázala realizovat opravu budovy tak, aby minimálně do roku 2019 byla památka otevřena a splnila tak svůj plán, že zůstane po dobu dalších 5 let přístupná veřejnosti. Její turistický provoz je základním zdrojem financování samotné opravy.

Veškerou činnost související s opravou památky zachycuje na videích a fotografiích pro účely dokumentace a pozdější archivace průběhu těchto oprav firma Morris Media v čele s Martinem Římánkem. Díky spolupráci s touto filmovou společností a za významné podpory odborníků spolupracujících na opravě karneru vznikl krátký 18 minutový film mapující jednak současný stav této památky ale i průběh 1. etapy. Tento vzniklý dokument je k dispozici v českém jazyce s anglickými titulky a slouží jako informační materiál pro média i širokou veřejnost.

 

odkaz na dokument (youtube)

Náročná oprava Kostnice v Sedlci bude v tomto roce zahájena

(tisková zpráva, 16. 4. 2014, Kutná Hora - Sedlec)

 

Po dlouhotrvajících intenzivních přípravách v řádech měsíců a možná i let se unikátní kutnohorská památka v Kutné Hoře – Sedlci dočká opravy. Na základě náklonu Hřbitovního kostela a dlouhodobého měření a zjišťování příčin tohoto náklonu přikročí Římskokatolická farnost KH Sedlec v tomto roce k 1. etapě opravy.

1. etapa opravy bude zahájena 1. 7. 2014 a po 16 měsících trvání bude ukončena v říjnu 2015. Petr Jakeš, ředitel organizační složky farnosti k 1. etapě dodává: „V této první etapě jsme se na základě konzultací s odborníky rozhodli začít v exteriéru památky a bude realizována oprava plochých střech, krovu a střechy hlavní lodě horní kaple“, a dále dodává „všem našim návštěvníkům na našich webových stránkách stále avizujeme, jak jsme již uvedli v předcházející tiskové zprávě, že rozsáhlá oprava Kostnice bude probíhat za plného provozu, to tedy znamená, že Kostnice nebude v žádném případě z důvodů opravy v nejbližších pěti letech uzavřena“.

Koncepce dalších etap opravy se v tuto chvíli vyvíjí, není dosud známo, zda-li se v nejbližší době již přejde do interiéru, anebo se bude dále pokračovat v exteriéru, tedy odvodněním objektu.

„Farnost plánuje pravidelně informovat o stavu a průběhu oprav na svých webových stránkách www.sedlec.info, kde v sekci Kostnice naleznou zvídaví návštěvníci veškeré důležité informace“, upřesňuje Petr Jakeš ze sedlecké farnosti.

 

Sedlecká Kostnice neuzavře své brány návštěvníkům

(tisková zpráva, 17. 9. 2013, Kutná Hora - Sedlec)

Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí v Kutné Hoře Sedlci nebude uzavřen a nezůstane skrytý zrakům návštěvníků v nejbližších pěti letech.
„Denně vyřizují naši pracovníci telefonáty a emaily s dotazy, zda bude otevřena Kostnice i v příštím roce. Proto jsme se rozhodli informovat všechny, že Sedleckou kostnici neplánujeme v příštích pěti letech uzavřít. Návštěvníci nemusí mít strach, že by přijeli do Kutné Hory a Kostnici by neviděli," uvádí ředitel organizační složky farnosti Sedlec Petr Jakeš.

Kostnice

otevřena denně
mimo 24. XII

XI - II  9:00-16:00
IV - IX    8:00-18:00
  v neděli 9:00-18:00
X, III  9:00-17:00

Vstupné:

plné 90,- Kč
snížené 60,- Kč

 

více